Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Kuro raku workshop Praha

kdy
4.10.2022
-
5.10.2022
od
17:30
do
20:00
V rámci přípravy na spolkové keramické vánoce je tu pro vás přípravný Kuro raku workshop v Praze

Kuro raku je krásná stará japonská technika výroby obřadních čajových misek pro přípravu čaje Matcha. Misky od asijských mistrů mají nedozírnou hodnotu, pokud byste ale chtěli svoji vlastní, máte jedinečnou možnost. V rámci spolku keramikum se touto technikou zabýváme už léta. 

Matcha miska (chawan) vypálená touto technikou má specifickou černou barvu, a to ji proslavilo po celém světě. Specifikem techniky je příjemnost misky a hřejivý pocit při dotyku rukama a ústy. Tradiční chawany mají robustnější vzhled a přesto jsou velmi lehké. Jsou pokryté silnou vrstvou glazury, to napomáhá dát Kuro-raku již zmíněné vlastnosti. Specifická černá barva misek vytváří krásný kontrast s jasně zelenou barvou matchy. Tvar dna a bok misky je vymodelován tak, aby se tato miska pohodlně vešla do vašich rukou a aby horní hrana byla příjemná do úst.

Na workshopu budete pracovat se specifickou hlínou, kterou jsme vyvinuli speciálně pro tuto techniku na základě původních japonských materiálů. Misky pak společně vypálíme na Vánočním spolkovém keramickém setkání. Použijeme čedičové glazury, jak české, tak ty původní japonské. Výpal proběne v muflové peci, za použití dřevěného uhlí. Dosáhneme teplot kolem 1250°C.

Jak bude workshop probíhat?

  • první den, 4. 10. 2022 od 17.30 - úvod do techniky kuro raku, výroba modelovaného základu misky (tlustostěnný polotovar)
  • druhý den, 5. 10. 2022 od 17.30 - výroba pokročilých nástrojů z tvrdé oceli, finalizace výrobku ořezáváním
  • výpal misek v rámci keramických Vánoc spolku 26. 11. 2022 v Toulcově dvoře.

Kde se bude workshop konat? Workshop bude probíhat v dílně Keramiky srdcem, na Florenci, Za poříčskou branou 7, Praha 1.

Cena za kurz činí 2.500 Kč.

Lektorem kurzu bude Petr Toms, který se technice řadu let věnuje.

Pro jakékoli dotazy nás neváhejte kontaktovat :-)

 

Registrace
Kuro raku workshop Praha
kategorie Kurz
kde Praha
kdy 4.10.2022
od 17:30
do 20:00
kontakt info@keramikum.cz
+608658320
Diskuze