Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

O nádobách a číslech

kdy
8.9.2022
-
15.10.2022
od
18:00
do
18:00
Varianty výrobních procesů keramické nádoby a kvantifikace jejich environmentální stopy

Keramika provází lidstvo od pradávna. Jak se vyvíjela a jaký má její výroba dopad na životní prostředí představí nejnovější výstava v Galerii UM O nádobách a číslech. Varianty výrobních procesů keramické nádoby a kvantifikace jejich environmentální stopy.

Výstavní projekt vychází z disertační práce Adama Železného z Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM, která vznikala ve spolupráci s doktorandy Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Janem Peštou a Janem Kulhánkem. Společně se zabývali environmentálními dopady výroby stolní keramiky, která na jedné straně využívá čistě přírodní materiál, na straně druhé je však náročná na spotřebu energie a surovin.
Dat a informací, které jsme s kolegy z VŠCHT zpracovávali, bylo tolik a byly pro nás natolik zajímavé, že jsme se o ně chtěli podělit i s laickou veřejností, kterou otázky životního prostředí a udržitelnost stále více zajímají. Jako nejlepší mi nakonec přišel formát výstavy, kde si nejrůznější informace může divák pro ještě lepší představu spojit i s vizuálními vjemy“, říká autor výstavy Adam Železný.

O nádobách a číslech návštěvníkům prezentuje ucelenou představu nejen o výrobě keramiky a keramických technologiích, ale nenásilnou formou představí i environmentální dopady různých typů keramiky - na procesních mapách produkce ukáže, jak vypadají schémata výrobních procesů, seznámí se zajímavostmi historického vývoje keramiky, nebo ilustruje, kolik energie se spotřebuje na výrobu 1 kilogramu keramiky v různých výrobních provozech. 

Výstava nabídne kromě spousty zajímavých a pro mnohé překvapivých informací i neobvyklou instalaci a exponáty. K vidění bude unikátní recyklovaný porcelán, dále pravěké nádoby z období kultury s lineární keramikou, nebo experimentální keramické mísy tvarované výbuchem. Pozoruhodná bude i instalace stolního porcelánu na pecním vozíku věrně ilustrující přípravu pro výpal o teplotě 1400°C. Expozice bude doplněna také ukázkami tvorby studentů Ateliéru keramiky a porcelánu UMPRUM, kteří se zabývali nejen historickými technologiemi, ale i otázkou udržitelnosti v tvorbě.

Adamovi Železnému se v jeho projektu podařilo představit nejen problematiku výroby a její dopady, ale i kouzlo a křehkost keramiky, která nás provází od dávných věků.

Více informací na webu Umprum, nebo FB události

 

 

O nádobách a číslech
kategorie Výstava
kde Praha
kdy 8.9.2022
od 18:00
do 18:00
kontakt podatelna@vsup.cz
Diskuze