Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Hana Križanská

Hana Križanská - Členské foto

-

Pendluji mezi Brnem, kde žiji, a Žďárem nad Sázavou, kde mám svoji malou dílnu.

V současné době se k práci s hlínou dostanu jen výjimečně, protože mám malou dcerku a veškerý čas věnuji jí. Ale jinak tvořím, co mě zrovna napadne.

S keramikou jsem se setkala poprvé jako dítě v rámci výtvarného oboru na ZUŠ, kam jsem několik let docházela. Musím přiznat, že to nebyla láska na první pohled. Bavilo mě vše, co se točilo okolo výtvarky, ale práce s hlínou moc ne. Cestu k ní jsem si našla až v dospělosti, kdy jsem po letech prosezených v kanceláři u počítače hledala útěk od práce projektového manažera a toužila čím dál tím víc tvořit rukama. Osud tomu chtěl a já dostala od manžela k narozeninám víkendový kurz keramiky v Kohoutově. Netuším, jak ho to napadlo, prý jsem o keramice pořad mluvila – já si to nepamatuji, a teď už je to vlastně jedno :-). Po víkendu v Kohoutově už to šlo ráz na ráz. Ještě ten rok jsem tam znovu vydala na kurz Japonská inspirace a hned další jaro naskočila do rekvalifikace na Keramika modeláře. Dva měsíce na to jsem seděla na jedné z prvních schůzek ohledně spolku Keramikum, posléze koupila vlastní pec. Věci se sami daly příjemně do pohybu.

Zřejmě to, že obě – já i hlína – máme vlastní hlavu.

Keramiku mám hlavně jako koníček Je to pro mě neuvěřitelný relax, činnost, u které můžu vypnout nedůležité myšlenky. Tvořit rukama je prostě radost. Člověk vidí výsledky své práce a při práci s hlínou se neustále učí - a to mě vážně baví a je to něco, co mi dlouho chybělo.

Prvotním impulsem bylo dostat se do komunity lidí, co tvoří keramiku. Výzva pomoci se založením spolku tedy přišla v ten správný čas. Ve spolku můžu uplatnit svoje dlouholeté zkušenosti z překladatelství i práce projekťáka. Na druhou stranu mám spoustu příležitostí seznámit se s novými lidmi, nakouknout kdo co tvoří a jak, být u výpalů, ke kterým bych se možná normálně nedostala. A ve výčtu toho, co mi to přináší, bych mohla pokračovat do nekonečna. Ve zkratce je to radost a sdílení, a to je nesmírně obohacující.

Kontaktní údaje
adresa vaší dílny nebo místa, kde tvoříte Brno, Ždár nad Sázavou
e-mail / telefon hana.krizanska@gmail.com
Diskuze